مسیر تکامل پول در دنیا | از مبادله کالا به کالا تا ارز دیجیتال

تیترهای اصلی

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

مسیر تکامل پول در دنیا | از مبادله کالا به کالا تا ارز دیجیتال

مسیر تکامل پول در دنیا | مبادله کالا به کالا تا ارز دیجیتال

جایگاه ارز دیجیتال در دنیای امروز

آینده پول متعلق به ارزهای دیجیتال خواهد بود. زمان زیادی از ظهور ارزهای دیجیتال نمی گذرد، اما شاهد بودیم که علاقه عمومی به این ارزها روز به روز افزایش یافته است. امروزه می توانید بسیاری از خریدهای خود را با استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین انجام دهید. قطعا استفاده از ارزهای دیجیتال در دنیا آینده ببش تر خواهد شد. بنابراین، اگر امروز بدانیم ارز دیجیتال چیست و چه کاری انجام می دهد، از بسیاری از مردم جهان جلوتر هستیم.

در واقع، امروزه کم تر از ۱۰ درصد از مردم جهان در مورد ارزهای دیجیتال اطلاع دارند و کمتر از ۵ درصد از مردم می دانند چگونه با آن کار کنند و از آن استفاده کنند. اگر شما یکی از اکثر افرادی هستید که از این ارزهای دیجیتال اطلاعی ندارید، تا حدودی این مطلب آقای سرمایه گذار راهنمای کاملی را در رابطه با تاریخچه پول و ارزهای دیجیتال در دنیا در اختیار شما قرار میدهد.

تاریخچه پول

evolution of money in world

تاریخ تجارت و مبادله کالا با کالا به شش هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. زمانی که قبایل بین النهرین این مفهوم را به فنیقی ها معرفی کردند. اجناس بدون حضور پول با یکدیگر مبادله می شد و نمونه هایی مانند چای، نمک، اسلحه و برخی از این کالاها بود. با گذشت زمان، تجارت تکامل یافت و آمریکایی های استعمارگر شروع به تجارت خز، غلات و سلاح کردند.

سال ها قبل از اختراع پول، مردم با ساختن و پرورش چیزهای مختلف برای یکدیگر از زندگی لذت می بردند. در جوامع کوچک تر، مردم بسیاری از پرداخت ها و دریافت ها را در ذهن خود ثبت می کردند. نگه داشتن صورت حساب یا دفتر معاملات نقش کلیدی در رابطه با بدهی یا ورشکستگی شخص داشت، اما با گسترش جوامع، نرخ ارز نیز افزایش یافت و با تولیدات جدید برای مردم عادی و وضع مالیات توسط حاکمان، حسابداری با مشکل مواجه شد.

استفاده از صدف به عنوان پول!

evolution of money

در طول تاریخ پیدایش پول، تمدن های باستان ابتدا از مهره ها و صدف ها به عنوان سکه استفاده می کردند و در نهایت با استفاده از فلزات گران بها شروع به تولید سکه کردند. چرم نیز بخشی از ارز مورد استفاده مردم بود. مردم چین باستان از پوست گوزن سفید برای اسکناس استفاده می کردند که بزرگ تر از اسکناس های امروزی بود. بزرگ ترین پول چرمی تا ۳۰ سانتی متر طول داشت.

حدود ۷۷۰ سال قبل از میلاد بود که چینی ها به جای استفاده از اشیاء واقعی برای مبادله، مانند ابزار و سلاح، مدل مینیاتوری و برنزی از همان اشیاء را تولید کردند. هیچکس دوست ندارد با یک شی تیز در حالی که دستش را در جیب خود می برد، بریده شود. از آنجایی که این روش کارایی چندانی نداشت، خنجرها و بیل های کوچک جای خود را به اجسام مدور دادند و این اشیاء اولین سکه ها شدند.

The first coin

زمانی که مردم شروع به استفاده از پول برای تسهیل معاملات کردند، فرقی نمی کرد که از صدف، جو، پر یا دندان نهنگ استفاده می کردند و کاربردهای پول به سرعت برای همه روشن شد. اگر چه چین اولین کشوری بود که از شیئی مانند آنچه ما امروز به عنوان سکه می شناسیم استفاده کرد، اما اولین منطقه ای در جهان که از امکانات صنعتی برای ساخت سکه به عنوان ارز رایج در اروپا استفاده کرد، منطقه ای به نام لیدیا بود که امروزه منطقه غربی است و در بخش اروپایی ترکیه این تأسیسات در دنیای امروزی ضرابخانه نامیده می شود. مردم باستان تمدن لیدیا جزو اولین کسانی بودند که از سکه های طلا و نقره استفاده کردند. این ارز ارزشمند و حمل و نقل آن آسان بود.

اختراع اسکناس کاغذی

Types of banknotes

در تاریخچه پول کاغذی در جهان آمده است که نزدیک به ۷۰۰ سال قبل از میلاد چینی ها تصمیم گرفتند به جای سکه از پول کاغذی استفاده کنند. بین سال های ۱۲۷۱ تا ۱۲۹۵ میلادی بود که تاجر، جهانگرد و نویسنده معروف «مارکو پولو» در جاده ابریشم به آسیا سفر کرد و در سال ۱۲۷۱ از چین که امپراتور آن ذخایر پولی و دارایی های زیادی داشت، دیدن کرد.

برخی از مناطق اروپا تا قرن شانزدهم سکه های فلزی را به عنوان تنها شکل ارز خود می شناختند. این مشکل با حضور استعمار تا حدودی بهبود یافت. تصرف مناطق دیگر در جنگ ها منجر به جمع آوری فلزات با ارزش جدید و توانایی تولید سکه های بیش تر شد. اولین ارز کاغذی دولت های اروپایی در واقع به دستور دولت های استعماری آمریکای شمالی صادر شد. با توجه به زمان زیادی که برای انتقال محموله از اروپا به مستعمرات آمریکای شمالی طول کشید، با پیشرفت کار مستعمرات با کمبود پول مواجه شدند.

دولت های استعماری به جای استفاده مجدد از سیستم مبادله ای، اسناد بدهی را صادر کردند که قابل مذاکره بود. این اولین بار در کانادا اتفاق افتاد که در آن زمان مستعمره فرانسه بود. در سال ۱۶۸۵، برای سربازان کارت هایی با امضا و تأیید دولت صادر شد تا از آن‌ها به جای سکه و پول استفاده کنند. البته در نهایت بانک ها به جای حمل سکه، اقدام به انتشار اسکناس برای سپرده گذاران و برداشت کنندگان کردند.

هنگامی که این اوراق به بانک تحویل داده می شد، به دارنده آن فلزات، عموماً سکه های طلا و نقره، به ازای ارزش واقعی آن ها داده می شد. از این پول کاغذی برای خرید کالا و خدمات نیز استفاده می شد. ناگفته نماند که در آن زمان این اوراق توسط بانک ها و مؤسسات خصوصی منتشر می شد، اما اکنون در اکثر کشورها دولت وظیفه انتشار ارز را بر عهده دارد.

تاریخچه ارز دیجیتال

Changing the type of money in human life

در اوایل دهه 1980، یک رمزنگار آمریکایی به نام دیوید چاوم الگوریتمی به نام Blinding را طراحی کرد که هنوز هم هسته رمزگذاری وب مدرن است. این الگوریتم محیط امنی داشت و قابل ردیابی نبود و شرایط انتقال پول بین دو طرف معامله فراهم بود. در این طرح از پول الکترونیکی به نام Blinding Money برای نقل و انتقال استفاده شد.

در اواخر دهه 80، چاوم به هلند نقل مکان کرد و سعی کرد Blinding Money را تجاری کند. بنابراین شرکتی به نام دیجی کش در آن جا تاسیس کرد. او از واحدهای پولی بر اساس الگوریتمی که خودش طراحی کرده بود استفاده کرد.

پس از آن ارزهای دیجیتال ظهور کردند و در سال 2009 بیت کوین به عنوان بزرگ ترین و پذیرفته ترین ارز دیجیتال معرفی شد. بیت کوین اولین پروژه ای در جهان بود که به بلاک چین عملکردی داد و اهداف خود را بر روی آن پیاده سازی کرد.

بلاک چین چیست؟

The origin of Bitcoin

برخلاف سیستم های بانکی که دارای عملکرد متمرکز هستند، مرکز داده ای که بلاک چین ها در آن قرار دارند کاملاً غیرمتمرکز است و در سراسر جهان پخش شده است. همه اعضای شبکه به دفتر کل دسترسی دارند و حساب ها به طور شفاف در دسترس همه هستند. این شبکه در واقع زنجیره ای از کامپیوترها است که صحت تراکنش های بین شما و طرف مقابلتان را تأیید می کند و سپس آن را به بلاک چین اضافه می کند.

جمع بندی

با بررسی تاریخچه پول، مشخص شد که این مفهوم یکی از مهم ترین بخش های زندگی بشر است و لحظات تاریخی و حیاتی را برای هر ملتی رقم زده است. نحوه انجام معاملات در طول تاریخ تغییرات زیادی داشته است. اما آنچه تغییر نکرده است انجام معاملات با مبادله نوعی ارز برای کالا و خدمات است. پول هر شی معتبری است که در جوامع به عنوان وسیله پرداخت کالاها، خدمات و بدهی ها پذیرفته شده باشد و با وجود همه تغییرات در طول تاریخ، پول همچنان نقش اساسی در نحوه انجام معاملات و زندگی روزمره دارد.  در این مقاله از آقای سرمایه گذار با آنچه در رابطه با تاریخچه پول و ارز دیجیتال بود کمی آشنا شدیم و آن را با شما عزیزان به اشتراک گذاشتیم.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *