مفهوم اسپرد در فارکس | انواع آن و عوامل موثر بر Spread

تیترهای اصلی

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

مفهوم اسپرد در فارکس | انواع آن و عوامل موثر بر Spread

مفهوم اسپرد در فارکس | انواع آن و عوامل موثر بر Spread

Spread در همه بازارها وجود دارد!

با بررسی بازارهای مالی مختلف میتوان دریافت که برخی از اصول در بین همه بازارها مشترک می باشد. در میان این اصول، تفاوت قیمت بین خریدار و فروشنده وجود دارد. همان طور که می دانید در تمامی بازارهای موجود تفاوت نظر در رابطه با قیمت میان مشتری و فروشنده وجود دارد، بازار فارکس نیز مانند تمامی بازارها از این تفاوت نظر برخوردار می باشد که به این اختلاف نظر در بازار فارکس اسپرد گفته می شود. در این مطلب از آقای سرمایه گذار قصد داریم به بررسی مفهوم Spread در بازار فارکس بپردازیم. برای این منظور ابتدا به معرفی مفهوم اسپرد در بازار فارکس و سپس انواع اسپردهای موجود در بازار فارکس می پردازیم.

اسپرد به چه معنا می باشد؟

همان گونه که در مطلب فوق ذکر شد اسپرد در واقع تفاوت نظر در رابطه با قیمت مابین فروشنده و خریدار می باشد. در نتیجه به طور معمول این تفاوت قیمت مابین تقاضا و عرضه خریدار و فروشنده که همان اسپرد می باشد کمیسیون نیز تعریف می شود (Ask و Bid هم گفته می شود).

  • قیمت پیشنهاد فروش (Bid): قیمتی است که در آن می‌توانید ارز پایه را بفروشید.
  • قیمت پیشنهاد خرید (Ask): قیمتی است که در آن می‌توانید ارز پایه را بخرید.

spread

البته به این نکته توجه کنید مبحث کارمزد در بازار فارکس تنها شامل این گزینه نمی شود و گاهی کارمزد به صورت کمیسیون تراکنش های انجام شده نیز دریافت می شود. می دانیم که واحد حرکت قیمت در بازار فارکس پیپ نام دارد، بنابراین بر این اساس، اسپرد در بازار فارکس به صورت پیپ بیان می شود. در این راستا طبیعتاً هر چه میزان اسپرد در جفت ارزهای معاملاتی کم تر باشد، معامله گر آزادی عمل بیش تری خواهد داشت و از نظر میزان اسپرد، کارمزد کم تری پرداخت خواهد کرد.

انواع اسپرد

اکنون که با مفهوم اسپرد در بازار فارکس آشنا شدیم، نوبت به بررسی انواع اسپرد می رسد. البته باید توجه داشت که انواع اسپرد در این بخش به معنای اسپرد در حساب های معاملاتی متفاوت می باشد.

با توجه به این موضوع که حساب های معاملاتی در هر بروکر متفاوت و متنوع می باشد، در نتیجه میزان اسپرد هم متغیر خواهد بود. اما معمولاً اکثر کارگزاران دو نوع حساب معاملاتی با اسپرد ثابت و شناور دارند. در ادامه هر دو نوع اسپرد در بازار فارکس را توضیح خواهیم داد.

types of spread

اسپرد ثابت

همان طور که از نام این نوع از اسپرد مشخص می باشد، منظور از اسپرد ثابت یعنی اسپردی که تحت تأثیر روند بازار نمی باشد و با تغییرات حاصل از بازار تغییری در آن ایجاد نمی شود. ناگفته نماند که در موارد بسیار انگشت شمار پیش می آید که با کمبود نقدینگی بازار مواجه شویم که در آن صورت اسپرد تغییر خواهد کرد، ولی به طور کلی در اکثر موارد شاهد میزان اسپرد ثابتی خواهیم بود. در نتیجه در هر بروکری قسمتی با عنوان معرفی حساب های معاملاتی تعبیه شده است که در آن کارگزار مقدار اسپرد برای هر جفت ارز را مشخص نموده است.

اسپرد شناور

دومین نوع اسپرد در بازار فارکس اسپردهای شناور می باشد. همان طور که از نام آن پیداست، این نوع اسپرد بر خلاف مدل قبلی ثابت نمی باشد و با توجه به شرایط بازار دائماً در حال تغییر و تحول می باشد. به عنوان مثال، این تغییر و دگرگونی به گونه ای می باشد که در برخی شرایط که نقدینگی بازار بالا است، میزان اسپرد در بازار فارکس به پایین ترین حد خود رسیده است و در شرایط عکس، اسپرد می تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

به عبارت دیگر، اسپرد شناور را می توان جلوه ای از بازار و ارتباطات بین بانکی دانست زیرا به طور مستقیم متأثر از تغییر در روند اجرای سفارش ها می باشد. در این راستا برخی از کارگزاران بازار فارکس نوع دیگری از حساب معاملاتی به نام حساب های ECN را در اختیار مشتریان خود قرار داده اند که بر اساس اسپرد شناور می باشد.

حساب های ECN یا شبکه ارتباط الکترونیکی تسهیلاتی را فراهم می کنند که بازیگران اصلی بازار مانند بانک ها و مؤسسات مالی برجسته، تراکنش های خود را در آن جا انجام می دهند. مزیت بزرگ دیگری که می توان برای حساب های ECN متصور شد، گسترش کم این نوع حساب ها می باشد. این امر باعث شده است که حساب های ECN در بین معامله گران علاقه مند به حساب های تجاری با اسپرد شناور بسیار محبوب شود. البته توجه داشته باشید که این نوع حساب ها معمولا برای هر تراکنش کارمزدی دارند.

اسپرد صفر

اگر در بروکری که اسپرد شناور دریافت می‌کند، قیمت پیشنهادی خریدار و قیمت ارائه شده توسط فروشنده به صورت طبیعی دقیقا برابر باشد، اسپرد پرداختی در آن معامله، اسپرد صفر خواهد بود. البته اسپرد صفر ندرتا در معاملات بازار FOREX اتفاق می‌افتد و در بازار عظیمی مانند بازار فارکس، خیلی دور از واقعیت است که قیمت پیشنهادی خریدار و فروشنده در یک زمان خاص دقیقا برابر باشد.

اسپرد و کمیسیون متفاوت هستند

difference between spread and commission

کمیسیون نوعی کارمزد است که بروکرها در برخی از حساب‌های خود به ازای حجم مشخصی از معاملات دریافت می‌کنند. معمولاً میزان کمیسیون به‌ازای هر لات به‌صورت شفاف به تریدرها اعلام می‌شود. برخی از بروکرها در حساب‌های معاملاتی فقط اسپرد شناور یا ثابت دریافت می‌کنند. برخی دیگر فقط کمیسیون تعیین می‌کنند. درحالیکه بروکرهایی نیز هستند که هم اسپرد و هم کمیسیون را از معامله‌گران دریافت می‌کنند.

چه عواملی در میزان اسپرد مؤثر است؟

بی شک یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواردی که در میزان اسپرد در بازار فارکس مؤثر می باشد نوسان بازار خواهد بود. در نتیجه همان موضوعاتی که باعث ایجاد شدن نوسان در بازار می شوند، در اسپرد هم تغییرات به وجود می آورند.

یکی از مواردی که بسیار می تواند تأثیرگذار باشد تقویم اقتصادی می باشد. به عنوان یک تریدر بازار فارکس، صرف نظر از این که تحلیلگر فنی یا بنیادی می باشیم، همیشه باید به اخبار مهم و زمان انتشار آن ها توجه داشته باشیم. این امر به این دلیل می باشد که، هنگامی که در بازار رویدادهای بسیار مهم ایجاد می شود، معامله های بزرگی صورت می گیرد و در نتیجه باعث افزایش نوسان بازار به میزان چشمگیری می شود.

در نتیجه با در نظر گرفتن مطالب فوق نوسانات زیاد در زمان منتشر شدن خبرهای مهم باعث افزایش یافتن اسپرد در بازار فارکس خواهد شد. اما باید دانست که نوسانات تنها عامل افزایش اسپرد در بازار فارکس نمی باشد و عوامل دیگری مانند نقدینگی بازار نیز می تواند تأثیر بسزایی بر اسپرد داشته باشد. بنابراین نقدینگی بازار را می توان یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین میزان اسپرد در بازار فارکس دانست.

حساب با اسپرد بیش تر یا کارمزد بیش تر کارگزاری؟

حال که با تمامی موارد مربوط به اسپرد آشنا شدیم سؤالی مطرح می شود که انتخاب حسابی با اسپرد بیش تر بهتر می باشد یا کارمزد بیش تر کارگزاری ها؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که حساب معاملاتی را نمی توان بهترین حساب دانست. دلیل آن این می باشد که هر حساب معاملاتی مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنابراین برای انتخاب حساب معاملاتی مناسب باید معیارها و سبک معاملاتی خود را در نظر بگیریم و سپس بر اساس آن ببینیم کدام حساب معاملاتی می تواند به بهترین وجه پاسخگوی نیازهای ما باشد.

پیشنهاد ما این است که افرادی که در این زمینه تازه کار می باشند از اسپرد ثابت در بازار فارکس استفاده نمایند. در این نوع حساب ها به دلیل آن که مقدار اسپرد ثابت می باشد، حساب های معاملاتی اشخاص به میزان کم تری دچار تغییرات خواهد شد و در نتیجه محاسبه نمودن سود و زیان آسان تر خواهد شد.

از طرف دیگر، به معامله گرانی که حرفه ای تر می باشند پیشنهاد می کنیم از اسپرد شناور استفاده نمایند، چرا که در شرایط معمولی بازار، اسپرد پایین تری را تجربه خواهند کرد. در این بین، همان طور که قبلا ذکر شد، در حساب های دارای اسپرد کم تر مانند ECN، معامله گر ملزم به پرداخت کارمزد می باشد. در نتیجه برای آن که بتوانیم بهترین حساب معاملاتی که مورد نیاز ما می باشد را انتخاب نماییم باید به مقایسه سبک معامله خود و میزان کارمزد آن با حساب اسپرد ثابت و بدون کارمزد بپردازیم.

سخن پایانی

بحث اسپرد در بازار فارکس موضوع مهمی می باشد که هر معامله گر در بازار باید به طور کامل با آن آشنا باشد. دانستن این موضوع در تعیین محدوده های حد ضرر، حد سود و یا حتی تصمیم برای ورود به معامله بسیار مؤثر خواهد بود.

متوجه شدیم که دو عامل نوسانات بازار و میزان نقدینگی بر میزان اسپرد تأثیر بسزایی دارد. به یاد داشته باشید، موفقیت در بازارهای مالی، از جمله بازار فارکس، نیازمند انگیزه بالا، کار سخت و آموزش مناسب می باشد. منتظر نظرات شما هستیم.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *