جهانی جدید به نام متاورس و تأثیر آن در دنیای آینده

تیترهای اصلی

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

جهانی جدید به نام متاورس و تأثیر آن در دنیای آینده

جهانی جدید به نام متاورس و تأثیر آن در دنیای آینده

متاورس یک دنیای مجازی فراتر از دنیای فیزیکی است که افراد با استفاده از سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف به آن متصل می شوند و با داشتن هویت مستقل می توانند در فعالیت های مختلفی مانند شرکت در کنسرت، خرید زمین در متاورس و استفاده از آن برای کارهای مختلف شرکت کنند. فعالیت ها، شرکت در انجام مسابقه و برگزاری یک جلسه کاری. نکته ای که در مورد متاورس باید به آن اشاره کرد این است که متاورس تفاوت های اساسی با فضای مجازی و شبکه های اجتماعی موجود دارد. در این مقاله از آقای سرمایه گذار به طور عمیق تری این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

ویژگی های متاورس

در بخش قبلی گفته شد که متاورس تفاوت های زیادی با فضای مجازی و شبکه های اجتماعی موجود دارد. در واقع می توان گفت که ایجاد فضای مجازی و گسترش شبکه های اجتماعی پیش نیاز ساخت متاورس است. متاورس دارای سه ویژگی اساسی و کلیدی است و این ویژگی ها نشان دهنده تفاوت اساسی دنیای متاورس با فضای مجازی موجود است. در ادامه به بخش های مهم متاورس اشاره خواهیم نمود.

حضور در متاورس!

The combination of virtual and real world in Metaverse

«حضور» در فضای متاورس به این معنا می باشد که وقتی افراد در این فضا هستند، باید تا حد امکان احساس واقعی بودن و لمس فضا را داشته باشند. در دنیای مجازی بخشی از این حس با تماس صوتی و تصویری ایجاد می شود. طبیعی است که تماس تصویری حس بهتری نسبت به تماس صوتی و چت به افراد می دهد، اما تصویر دو بعدی ایجاد شده در تماس ویدیویی بدون این که محیط اطراف دو طرف را به هم تبدیل کند، باز هم نمی تواند حس واقعی را منتقل کند. از حضور در متاورس با استفاده از دستگاه ها و فناوری های جدید به دنبال افزایش حس حضور هستند. نمونه ای از این نوع حضور را می توان با استفاده از عینک های سه بعدی و چند بعدی تجربه کرد.

تعامل در متاورس

دومین ویژگی اساسی متاورس که آن را به شدت با دنیای مجازی کنونی متفاوت می‌کند، ویژگی «تعامل» است. به طور مثال اگر ماشینی در بازی متاورس دارید، می توانید از آن برای سفر در دنیای متاورس دیگری استفاده کنید. با استفاده از این قابلیت می توانید دارایی های مجازی خود را در تمامی فضاهای موجود با خود حمل کرده و در صورت نیاز به فروش یا معامله بپردازید.

این ویژگی در فضای مجازی فعلی وجود ندارد. برای مثال، شخصیتی که در اینستاگرام دارید و محتوایی که به عنوان دارایی ثبت کرده اید، هیچ ارتباطی با محتوا و نمایه شما در لینکدین ندارد. علاوه بر این، بسیاری از تعاملات خرید و فروش را نمی توان بدون کمک ابزارهای متمرکز مانند سیستم بانکی انجام داد. با این حال، توجه داشته باشید که تعامل بی حد و حصر ممکن است برای کاربران مشکلاتی ایجاد کند و علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌هایی که بر روی متاورس کار می‌کنند، سود زیادی از تعامل به دست نمی‌آورند. بنابراین، تعامل در این فضا احتمالاً بدون مرز نخواهد بود.

استاندارد سازی در متاورس

تأثیر متاورس در دنیای آینده

ویژگی «استانداردسازی» در واقع تلاشی عملی برای تعیین استانداردهایی برای ساخت تجهیزات و برنامه ها است تا متاورس های مختلف بتوانند از ویژگی های مشترک و در نتیجه امکان تعامل بین پلتفرم های مختلف پشتیبانی کنند. بدون تعیین استاندارد خاصی برای این کار، تلاش شرکت های مختلف در این زمینه بی معنا خواهد بود.

فرض کنید که ابزارهای سه بعدی ساخته شده توسط فیس بوک را نمی توان در پلتفرم های دیگر استفاده کرد. در این حالت، کاربران برای استفاده از هر پلتفرمی باید ابزارهای خاصی را خریداری کنند. این مشکل هزینه های زیادی را به کاربران تحمیل می کند و امکان گسترش فضای متاورس را کاهش می دهد. استانداردسازی توسط شرکت ها و افراد فعال در زمینه متاورس ایجاد شده است. یکی از مسائلی که به درک این ویژگی کمک می کند، استفاده از بلاک چین است زیرا بسیاری از بلاک چین های نسل سوم می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

ترکیب دنیای مجازی و واقعی در متاورس

متاورس نشان دهنده جهانی جایگزین است که ویژگی های آن در دنیای واقعی قابل دستیابی نیست. تعاملات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در فراجهان وجود دارد که مبتنی بر تقلید از دنیای واقعی است. رابطه بین فراجهان و دنیای واقعی را می توان به صورت زیر خلاصه کرد.

در پلتفرم بازی واقعیت مجازی ماین کرفت که نمونه ای از متاورس است، دانشجویان دانشگاه برکلی به دلیل محدودیت های ناشی از بیماری کرونا و حتی پرتاب کلاهک فارغ التحصیلی توسط کاراکترهای بازی برگزار گردید. مجازی سازی مراسم در این متاورس انجام شد. مشابه این کار روی پلتفرم «Sandbox» برای کنسرت های مجازی انجام شده است.

فناوری های درگیر در متاورس

Standardization in Metaverse

همان طور که در بخش ویژگی های اصلی متاورز ذکر شد، متاورس به دنبال ایجاد جهانی فراتر از دنیای فیزیکی موجود است که در آن بسیاری از فعالیت های دنیای واقعی امکان پذیر است. در کنار این فعالیت ها، فعالیت های دیگری که در دنیای واقعی امکان پذیر نیست نیز در این دنیا امکان پذیر خواهد بود. فعالیت هایی مانند سفر در زمان، سفر به کرات آسمان، صحبت با آواتارهای مرده، همه فعالیت هایی هستند که می توان در متاورس انجام داد. اما کدام فناوری ها این امکان را برای بشر فراهم می کنند. در ادامه این قسمت به بررسی فناوری های اصلی دخیل در متاورس می پردازیم.

هوش مصنوعی در متاورس

«هوش مصنوعی» به علومی اطلاق می شود که با استفاده از مدل هوش طبیعی موجود در انسان و حیوان، ماشین ها را هوشمندتر می کنند. فناوری هوش مصنوعی به ماشین ها و ابزارهای مختلف این توانایی را می دهد که با درک شرایط محیطی، اقدامات مناسب را انجام دهند. به عنوان مثال، یک برنامه کامپیوتری که از هوش مصنوعی استفاده می کند، می تواند متن شما را پس از شنیدن صدای شما تایپ کند یا حتی آن را به زبان دیگری ترجمه کند.

در متاورس، حجم عظیمی از داده های متنوع به دلیل فعالیت کاربر تولید می شود. این داده ها می توانند متن، تصویر، صدا و یا حتی داده های جغرافیایی باشند. متاورس از هوش مصنوعی همراه با فناوری بلاک چین برای ایجاد دنیای مجازی دیجیتالی استفاده می کند که در آن افراد می توانند آزادانه در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی مختلف بدون محدود شدن به محدودیت های دنیای واقعی شرکت کنند. می توان گفت که هر دوی این فناوری ها نقش عمده ای در توسعه و گسترش متاورس خواهند داشت.

تأثیر متاورس در دنیای آینده

برخی از مردم فکر می کنند که دنیای متاورس و زندگی در دنیای دیجیتال بیش تر شبیه یک فانتزی است. اما ساختن این دنیا امکان پذیر است و حتی اکنون بخشی از آن در حال استفاده است. برای درک بهتر این موضوع بهتر است تاریخچه اینترنت را بررسی کنیم. ما در حال حاضر در نسل دوم اینترنت هستیم و وارد نسل سوم نشده ایم. نسل سوم اینترنت همان چیزی است که متاورس قرار است برای ما به ارمغان بیاورد. در چند ماه اخیر جرقه حضور در این فضا به وجود آمده است.

در نسل اول اینترنت فضای تعاملی وجود نداشت و تنها مکانی برای دیجیتالی کردن متون بود. نسل دوم دنیایی از تعاملات بیش تر را برای کاربران از طریق متن، تصویر و ویدئو ایجاد کرد. فروشگاه ها و وب سایت های آنلاین در این زمان ایجاد شدند و با معرفی گوشی های هوشمند، این فناوری رشد تصاعدی پیدا کرد. یاهو مسنجر، فیسبوک، وایبر، تلگرام و اینستاگرام به سرعت جای خود را به دیگری دادند. تا 20 سال پیش، امکان برقراری تماس تصویری با دیگران از طریق یک اپلیکیشن موبایل در سراسر جهان بیش تر شبیه یک رویا بود. تاثیر متاورس بر آینده جهان نیز به همین صورت است و استفاده از متاورس در 20 سال آینده امری طبیعی خواهد بود.

Presence in Metaverse

در آینده جهان با فراجهان، تعاملات جامعه تا حد زیادی گسترش خواهد یافت. ما ممکن است احساساتی مانند بو، طعم و حتی لمس را از طریق فضای مجازی درک کنیم. آینده جهان با متاورس می تواند جذاب تر از آن چیزی باشد که ما تصور می کنیم. زیرا متاورس واقعیت هایی را که در آن زندگی می کنیم به دنیای مجازی منتقل می کند که تمام استانداردهای دنیای واقعی را دارد.

تاثیر متاورس بر آینده جهان شامل مشاغل مختلف می شود. در واقع، مشاغل آینده به قدری عجیب و غریب خواهند بود که حتی فکر کردن به آن خنده دار و غیرقابل تصور است. برای مثال دنیای مجازی برای خرید لباس مجازی نیاز به خدمات مجازی مانند طراح تولد مجازی، کیک تولد مجازی و حتی فروشگاه دارد.

جمع بندی

دنیای متاورس هنوز در حال توسعه است و نمی توانیم پاسخ قطعی در مورد آینده جهان با متاورس و نحوه گسترش کسب و کار خود بدهیم. ما فقط می توانیم سناریوهای مختلفی را برای آن در نظر بگیریم و برای هر چیزی در آینده آماده باشیم. هنوز استانداردی برای آن تعریف نشده است، اما چه بپذیریم و چه نپذیریم، آینده جهان تحت تأثیر متاورس قرار خواهد گرفت و حتی مشاغل جدیدی نیز معرفی خواهند شد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *