تعریف ساده بلاک چین و کاربردهای مختلف آن

تیترهای اصلی

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

تعریف ساده بلاک چین و کاربردهای مختلف آن

تعریف ساده بلاک چین و کاربردهای مختلف آن | آقای سرمایه گذار

امروزه فناوری جدیدی در سیستم مدیریت در جهان وجود دارد که بلاک چین نام دارد. هدف از بلاک چین این است که فعالیت های سازمان ها و مؤسسات دولتی را بدون آن ها انجام دهد. همان طور که می دانید بیت کویین و اتریوم و ارزهای دیجیتال در زمینه بلاک چین می باشند. ارزهای دیجیتال تنها بخشی از دنیای شگفت انگیز بلاک چین هستند. در این مقاله از آقای سرمایه گذار، توضیحات جامعی به زبان ساده برای شما عزیزان شرح داده شده است.

بلاک چین

بلاک چین (Blockchain) نوع خاصی از پایگاه داده است که اطلاعات در آن ذخیره می شود. اما یک سری ویژگی های خاص، بلاک چین را از سایر پایگاه های داده متمایز می کند. قوانینی جهت اضافه کردن اطلاعات در بلاک چین تعریف شده است. هم چنین، هنگامی که داده ها به بلاک چین اضافه می شوند و ذخیره می شوند، نمی توان آن ها را ویرایش یا حذف کرد.

داده ها در شبکه بلاک چین در ساختاری متشکل از “Blocks” وارد پایگاه داده می شوند. با توجه به در نظر گرفتن این موضوع که ساخت بلوک جدید بر روی بلوک قبلی انجام می شود، این بلوک ها به هم متصل می شوند. با توجه به این که این بلوک ها به وسیله اطلاعات به یکدیگر متصل می شوند، بنابراین یک «زنجیره» تشکیل می دهند که در آن بلوک ها به ترتیب ساخت در کنار هم قرار می گیرند. اولین بلوک شبکه بدون بلوک دیگر قبل از آن «بلوک پیدایش» نامیده می شود.

بلاک چین عمومی و خصوصی

بلاک چین عمومی و خصوصی

پایه و اساس بلاکچین توشط بیت کویین صورت گرفت. همان طور که بیت کوین در حال تثبیت خود به عنوان یک دارایی مالی بود، دیگر نوآوران در حال بررسی پتانسیل فناوری زیرساخت بیت کوین در سایر زمینه ها بودند. همین مسئله منجر به کشف کاربردهای جدید بلاک چین در خارج از حوزه مالی شد.

بیت کوین یک بلاک چین عمومی است. یعنی هر کسی که به اینترنت متصل باشد و نرم افزار مخصوص را نصب کند می تواند تمام تراکنش های شبکه را ببیند. با توجه به این که برای حضور در شبکه بیت کوین نیازی به انجام کار دیگری نیست، این پلتفرم به عنوان محیطی تعریف شده است که در آن نیازی به درخواست مجوز از کسی نیست.

در مقابل بلاک چین های عمومی، یک سری بلاک چین های دیگر به نام “بلاک چین های خصوصی” وجود دارد. این سیستم ها قوانینی دارند که تعیین می کند چه کسی می تواند با بلاک چین تعامل داشته باشد و تراکنش ها را مشاهده کند. بنابراین برای حضور در فضای این بلاک چین ها باید طبق قوانین مجوز ورود بگیرید.

ممکن است در ابتدا ایجاد بلاک چین های خصوصی اضافی به نظر برسد. اما این بلاک چین ها کاربردهای زیادی دارند، به خصوص در بخش های سازمانی. مدیران یک سازمان خصوصی قطعاً می خواهند اطلاعات شرکت لو نرود. با استفاده از بلاک چین های عمومی این امکان وجود ندارد و برای طراحی باید از بلاک چین های خصوصی استفاده شود.

کاربرد تابع هش در بلاک چین

هش کردن فرآیندی است که بلوک ها را کنار هم نگه می دارد و یک زنجیره بلوک ایجاد می کند. در فرآیند هش، داده هایی با هر اندازه ای وارد توابع ریاضی خاصی می شوند تا خروجی تولید شود که همان «هش» است. طول این هش همیشه ثابت است و ربطی به طول ورودی تابع ندارد.

توابع هش مورد استفاده در بلاک چین ها به گونه ای است که احتمال یافتن دو داده با خروجی دقیقاً یکسان تقریباً صفر است. بنابراین، هر گونه تغییر مختصر در داده های ورودی یکی از بلوک ها منجر به تغییر در خروجی می شود.

ساختار غیرمتمرکز در بلاک چین

ساختار غیرمتمرکز در بلاک چین

تاکنون ساختار بلاکچین به عنوان یک پایگاه داده بررسی شده و دیده ایم که داده های این ساختار به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل شده اند. در این حالت، بلاک چین می تواند به عنوان یک «دفتر کل توزیع‌شده» با استفاده از «نظریه بازی» و سایر فناوری ها عمل کند که توسط هیچ کس کنترل نمی شود. این بدان معناست که در این سیستم هیچ کس توانایی ویرایش داده ها را خارج از قوانین سیستم نخواهد داشت. بنابراین می توان در نظر گرفت که دفتر در عین حال متعلق به همه است و برای هر تغییری در آن باید اکثریت موافق باشند.

نحوه عملکرد بلاک چین

با توجه به این واقعیت که سیستم بلاک چین توسط تعداد زیادی از رایانه های توزیع شده در سراسر جهان کار می کند، می توان آن را به عنوان یک دفتر کل توزیع شده مشاهده کرد. این به این معنی است که هر گره یک کپی از داده های بلاک چین دارد و با گره های دیگر تعامل دارد تا آن ها را همگام نگه دارد.

بخش اصلی هر بلاک چین فرآیند استخراج آن است که مبتنی بر الگوریتم های هش است. در قسمت های قبل توضیح دادیم که هش خروجی تابع ریاضی است. ورودی این تابع می تواند هر مقداری باشد، اما خروجی آن یک مقدار منحصر به فرد با اندازه ثابت است. توابع هش یک طرفه هستند و داشتن یک خروجی نمی تواند به ورودی آن ها برسد. هش یک طرفه شبکه بلاک چین را ایمن می کند.

مقیاس پذیری در بلاک چین

مقیاس پذیری بلاکچین به توانایی شبکه در پاسخگویی به افزایش تقاضا در سیستم اشاره دارد. اگر چه بلاک چین دارای ویژگی های مثبتی مانند عدم تمرکز و تغییر ناپذیری است، اما این ویژگی ها هزینه دارد. کاهش مقیاس پذیری یکی از این هزینه ها است. برخلاف بلاک چین، پایگاه های داده متمرکز توانایی انجام تراکنش ها را با سرعت بسیار بالاتری دارند. دلیل این امر این است که این سیستم ها نیازی به تایید تراکنش های هزاران نفر در سراسر جهان ندارند.

کاربرد بلاک چین

بلاک چین کاربردهای زیادی دارد. بلاک چین را می توان تقریباً در هر پلتفرمی که نیاز به ضبط و انتقال داده یا پیام وجود دارد، استفاده کرد. در ادامه آقای سرمایه گذار برخی از این موارد را برای شما بازگو خواهد کرد.

بلاک چین در چرخه زنجیره تأمین

یک زنجیره تامین کارآمد هسته اصلی بسیاری از شرکت های موفق است که هدف آن ها مدیریت توزیع کالا و خدمات از تولید کننده به مصرف کننده است. هماهنگی چند ذی نفع در یک صنعت خاص با استفاده از روش های سنتی بسیار دشوار است. فناوری بلاک چین می تواند سطوح پیشرفته تری از شفافیت را در بسیاری از صنایع ایجاد کند.

بازی های کامپیوتری

کاربرد بلاک چین در بازی های کامپیوتری

صنعت بازی های رایانه ای یکی از بزرگ ترین صنایع سرگرمی در جهان است که می تواند از بلاک چین بهره مند شود. در اکثر بازی های رایانه ای، افراد باید قوانین بازی سازان را رعایت کنند و از پلتفرم مشخص شده توسط آن ها استفاده کنند. امکان توسعه و تغییر در بسیاری از آن ها برای کاربران فراهم نیست. بلاک چین می تواند در تمرکززدایی مالکیت، مدیریت و نگهداری بازی ها مفید باشد.

با استفاده از رویکردهای مبتنی بر بلاک چین، بازی ها می توانند در درازمدت پایدار باقی بمانند. آیتم های درون بازی که به عنوان مجموعه های رمزنگاری منتشر می شوند، می توانند ارزش واقعی پیدا کنند و در دنیای واقعی معامله شوند. بسیاری از مواردی که توسط NFT انجام می شود بر اساس بلاک چین می باشد. کاربران می توانند اقلامی را که در این بازی ساخته اند به دیگران بفروشند.

سیستم مراقبت های بهداشتی

ذخیره ایمن داده های پزشکی برای هر سیستم مراقبت های بهداشتی ضروری و مهم است. اتکای سیستم درمان به سرورهای متمرکز آن را در موقعیت خطرناکی قرار می دهد. شفافیت و امنیت، فناوری بلاک چین را به بهترین بستر برای ذخیره داده های پزشکی تبدیل می کند.

کاربرد بلاک چین در سیستم مراقبت های بهداشتی

بیماران با داشتن رمزگذاری اطلاعات پزشکی خود در بلاک چین، می توانند اطلاعات پزشکی خود را با هر مؤسسه پزشکی و در عین حال حفظ حریم خصوصی خود به اشتراک بگذارند. اگر همه اعضای سیستم بهداشتی فعلی جهان در یک سیستم جهانی و ایمن حضور داشته باشند، جریان اطلاعات بین آن ها سریع تر گسترش می یابد. این کار را می توان با استفاده از بلاک چین انجام داد و منجر به بهبود سیستم درمان در جهان خواهد شد.

پرداخت های بین المللی

انتقال پول در سطح بین المللی با بانکداری سنتی یک دردسر است. به دلیل وجود شبکه پیچیده واسطه، استفاده از سیستم بانکداری سنتی پرهزینه و کند است. ارزهای دیجیتال و بلاک چین این واسطه ها را از بین می برند و نقل و انتقالات سریع و ارزان را در سراسر جهان فراهم می کنند. بسیاری از پروژه های بلاک چین از این فناوری برای ایجاد بستری برای تراکنش های ارزان و تقریباً فوری استفاده می کنند. با این حال، برخی از ویژگی های اصلی بلاک چین، مانند تمرکززدایی، گاهی نادیده گرفته می شود.

شناسه دیجیتال

مدیریت ایمن هویت افراد و نهادها در اینترنت نیازمند یک راه حل سریع است. حجم عظیمی از داده های شخصی ما در سرورهای متمرکز ذخیره می شود. فناوری بلاک چین به کاربران اجازه می دهد تا داده های خود را داشته باشند. در این شبکه ها افراد می توانند هر اطلاعاتی را که بخواهند با دیگران به اشتراک بگذارند و بقیه داده ها خصوصی می ماند. این معجزه رمزنگاری است که می تواند تجربه ای روان را برای افراد آنلاین بدون به خطر انداختن حریم خصوصی آن ها ایجاد کند. با افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی، اهمیت این موضوع بیش از پیش شده است.

در این مطلب علاوه بر بررسی تمامی جنبه های فنی و کاربردی بلاک چین، کاربردهای بلاک چین در زمینه های مختلف شرح داده شد، به طور کلی بلاک چین فناوری جدیدی است که هدف آن ذخیره و انتقال هر نوع داده به صورت غیر متمرکز است.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *