با جفت ارز currency pair و کاربرد آن در بازارهای مالی آشنا شوید

تیترهای اصلی

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

با جفت ارز currency pair و کاربرد آن در بازارهای مالی آشنا شوید

با جفت ارز currency pair و کاربرد آن در بازارهای مالی آشنا شوید | آقای سرمایه گذار

این مفهوم که در زبان انگلیسی به Currency pairs معروف است، یکی از اساسی ترین مفاهیمی است که معامله گران بازار فارکس باید با آن آشنا باشند. در این مقاله از آقای سرمایه گذار چکیده‌ای در مورد جفت ارز بیان می شود.

بیانی ساده از جفت ارزها

جفت ارز یکی از مفاهیم اساسی در بازارهای مالی، بورس، ارزهای دیجیتال و… است. بنابراین، هر فردی که تصمیم دارد در بازارهای مالی به داد و ستد بپردازد باید به نحوه استفاده از جفت ارزها، ارزش آن ها و ویژگی های هر یک، برای مشارکت در معاملات، سرمایه گذاری و یا مبادلات مالی خود در بازار فارکس، چه در کشور خود و چه در مقیاس بین المللی آشنا باشد. نقش اصلی جفت ارزها در واقع مقایسه ارزها با یکدیگر و تعیین نرخ برای تبدیل آن ها به یکدیگر است. در واقع در بازار فارکس از جفت ارز برای انجام معاملات کشورهای مختلف با ارزهای خودشان استفاده می شود.

معنای جفت ارز در بازار معاملاتی

جفت ارزها ساختاری دو طرفه و جفت دارند. در قسمت اول ارز اصلی (پایه) و در قسمت دوم ارز ثانویه (مظنه quote) نوشته می شود. با چنین ساختاری در واقع ارز اول و اصلی با واحد پول دوم یا همان واحد پول کوت (quote) مقایسه و برابری می شود.

ارزها با کد ارز ISO یا کد سه حرفی که با آن در بازارهای بین المللی شناخته می شوند نشان داده می شوند. به عنوان مثال دلار آمریکا در بازارهای مذکور با کد USD شناخته می شود. بنابراین هر کجا این کد سه رقمی در این بازارها ظاهر شود به معنای دلار ایالات متحده آمریکا است.

امروزه، EUR/USD محبوب ترین جفت ارزها در جهان است (یورو EUR واحد پول اروپا) و پس از آن JPY/USD قرار دارد.(ین JPY واحد پول ژاپن) البته با جهش های عظیم قیمت و سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال، پیش بینی می شود که در سال های آینده محبوب ترین جفت ارزها، ارزهای دیجیتال باشد.

معاملات جفت ارز چیست؟

در بازار فارکس، هر جفت درصدی از معاملات بازار را به خود اختصاص می دهد. هر چه یک جفت ارز محبوب تر باشد، در زمان فعلی برای فعالان بازار ارزش بیش تری دارد. در معاملات جفتی، ارزها در واقع به یکدیگر تبدیل می شوند. کاری که معمولاً در صرافی ها انجام می شود.

در معاملات جفت ارز، مبنای معامله، نرخ خرید پیشنهادی و نرخ فروش درخواستی است. نرخ خرید مبلغی است که در آن تریدر بازار فارکس با پرداخت ارز ثانویه یا کوت، ارز اصلی را خریداری می نماید. نرخ درخواستی که به آن پیشنهاد نیز می گویند، قیمتی است که کارگزار ارز اصلی را به کاربر می فروشد و در ازای آن ارز را دریافت می کند.

در واقع آن چه در معاملات جفت ارز اتفاق می افتد، فروش یک ارز و خرید ارز دیگر است که همانند خرید سهام در بازار فارکس یا بازارهای بورس می باشد. البته با این تفاوت که در خرید سهام و کالا، کاربر در ازای خرید یک واحد کالا یا سهام، مبلغ مشخصی وجه نقد پرداخت می کند. اما در معاملات جفت ارز، یک ارز فروخته می شود و شکل دیگری از ارز جایگزین آن می شود.

نرخ تبدیل جفت ارز یک عدد شناور است، به این معنی که به طور مداوم بر اساس عوامل مختلف لحظه به لحظه در حال تغییر است. بنابراین قیمت نقدی در معاملات لحاظ می شود. در این تبدیل ها، یک ارز از نظر ارزش همیشه قوی تر از دیگری خواهد بود.

انواع مختلف جفت ارز یا currency pair

World map with currencies

هر یک از جفت ارزها را می توان با توجه به میزان و حجم فعالیت در بازار و نقدینگی ایجاد شده در گروه های خاصی دسته بندی کرد. به طور کلی، دو گروه مختلف برای جفت ارز تعریف شده است.

1-جفت ارزهای اصلی (ماژور Major)

2-جفت ارزهای فرعی (مینور Minor)

که خود شامل:

  • کراس Cross
  • اگزاتیک Exotic

جفت ارزهای اصلی یا ماژور

جفت هایی که بیش ترین تراکنش ها را از نظر تعداد و حجم انجام می دهند ماژور نامیده می شوند. جفت ارزهای اصلی از نظر معامله گران بازار فارکس جذاب ترین جفت ارزهای موجود در تمام بازارهای بین المللی هستند.

جدول جفت ارزهای اصلی

Loading..........

The Data is Not Available

جفت ارزهای کوچک یا مینور

کراس:

سری دوم جفت ارز نیز به عنوان کراس شناخته می شود. به طور کلی به جفت ارزهایی که در یک طرف آن ها دلار آمریکا وجود ندارد جفت های متقاطع یا کوچک می گویند. رایج ترین جفت ارزها از گروه فوق شامل ارزهای اصلی پوند بریتانیا، ین ژاپن و یورو است. برای نامگذاری در ارزهای کوچک که یک طرف ارزهای آن ین، یورو و پوند می باشد از عناوین ویژه استفاده می شود. به عنوان مثال به جفت ارزهای کوچکی که یک طرف آن ها یورو است کراس یورو می گویند.

اگزاتیک:

معامله و سرمایه گذاری در جفت ارزهای اگزاتیک به تریدرها این امکان را می دهد تا به بازارهای نوظهوری که در کشورهای رو به توسعه در آسیا و آفریقا وجود دارند دسترسی داشته باشند. با توجه به این موضوع که این گونه جفت ارزها، معاملاتی همانند جفت ارزهای اصلی (ماژور) و جفت ارزهای کوچک (مینور) ندارند بازاری با نقدینگی ضعیفی در میان جفت ارزها خواهند داشت.

همین عامل حجم معاملات کم ممکن است معامله گران فعال در جفت ارزهای اگزاتیک را مجبور به پرداخت کارمزد معاملاتی بالاتر کند. البته نکته مهمی که یکی از مزیت های جفت ارزهای فوق برای معامله گران حرفه ای بازار محسوب می شود پتانسیل بالای آن ها در زمان نوسانات بازار است. به خصوص در نوسانات شدید و متوالی، ارزهای اگزاتیک می توانند مناسب ترین فرصت ها را برای کسب سود قابل توجه فراهم کنند. البته این بستگی به تجربه و تسلط معامله گران در بازار دارد.

جفت ارز کوین (ارزهای دیجیتال)

Different types of currency pairs

در حوزه ارزهای دیجیتال، جفت ارزهایی با مفهومی مشابه وجود دارد. در ارزهای دیجیتال، جفت ارز یعنی دو ارز دیجیتالی که با توجه به میزان ارزش هر روز، نرخ تبدیل معینی برای مبادله با یکدیگر خواهند داشت. به عنوان مثال، جفت اتر/بیت کوین که با نماد ETH/BTC شناخته می شود، می توانند کوین (ارزهای دیجیتال)، اتر (اتریوم) و بیت کوین را با نرخ مشخصی با یکدیگر مبادله کنند.

در برخی از جفت ارزها در بازار فارکس در طرفی ارز دیجیتال و در طرف دیگر ارز فیات وجود خواهد داشت. در چنین جفت ارزهایی نمی توان نام جفت ارز دیجیتال را روی جفت مورد نظر قرار داد. زیرا هر دو طرف این جفت ارز، ارز دیجیتال نیستند. چنین جفت ارزهایی در همه صرافی ها، کارگزاران و بازارهای مالی ارائه نمی شوند و تنها برخی صرافی ها و کارگزارانی که از امکان تبدیل ارز دیجیتال به پول پشتیبانی می کنند، چنین جفت ارزهایی را ارائه می دهند.

بنابراین جفت ارزهای دیجیتال، جفت ارزهایی هستند که می توان از آن ها برای تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر استفاده کرد. همچنین جفت ارزهایی که یک طرف آن ارز فیات و یک طرف آن ارز دیجیتال است نیز وسط بازار ارز دیجیتال و نقدی است که برای اتصال تراکنش ها در این بازارها استفاده می شود.

بهترین currency pair برای سرمایه گذاری چیست؟

امروزه بررسی های زیادی توسط تحلیل گران برای یافتن بهترین جفت ارزها در بازارهای مختلف انجام می شود. نکته مهم در این گونه بررسی ها، بازار مورد مطالعه است. به طور مثال می توان گفت در بازار فارکس که با توجه به جا به جایی ها و تریدهای بسیار کلان، بازار فارکس را به بزرگ ترین و وسیع ترین بازار مالی تبدیل کرده است، جفت ارزهای برتر متفاوت از دیگر بازارها می باشد.

بنابراین نمی توان تعدادی جفت ارز را به عنوان بهترین برای تمامی بازارهای مالی و سرمایه گذاری در جهان تعیین کرد. اما به طور کلی، جفت ارزهای شناخته شده و پرطرفدار که حجم معاملات بالایی در بازارهای اصلی دارند، گزینه های مطمئن و سودآورتری در بلند مدت به خصوص برای تازه واردان هستند.

جمع بندی

در نهایت معامله و سرمایه گذاری در رابطه با جفت ارزهای کوچک و جفت ارزهای اگزاتیک خطرات احتمالی بیش تری نسبت به معامله و سرمایه گذاری در جفت ارزهای اصلی به همراه خواهند داشت. بنابراین به شما پیشنهاد می شود در صورت نداشتن تجربه و تخصص کافی هرگز چنین جفت ارزهای پر ریسکی را برای شروع انتخاب نکنید.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *